Bez černý květ - mast
Dobrý den,
jsme certifikovaná přírodní zahrada v CHKO Broumovsko. Chováme včely, pěstujeme bylinky s certifikací BIO, vyrábíme v omezeném množství mýdla, masti, tinktury a hydroláty. Vše děláme s láskou a dbáme na maximální šetrnost k přírodě .
https://www.facebook.com/ruzovafarma.cz
Složení : květ - černý bez ( Sambucus nigra ) , bambucké máslo, včelí vosk panenský - vlastní
Balení: 65 ml - 130 Kč - obal sklo
Poštovné : zásilkovna - 79 Kč - do 5 kg
Odborná literatura uvádí tyto účinky: květy i plody obsahují flavonoidy - zejména rutin, který zpevňuje cévní stěnu a snižuje lomivost cév, silice,slizy, třísloviny,glykosidy, organické kyseliny -jablečnou, octovou,valerovou.
Mast je vhodná na drobná hnisavá kožní onemocnění, léčba nežitů, při zánětu sedacího nervu, ošetření podrážděné pokožky, pomáhá zacelit a zjemnit rozpraskané, drsné ruce. Vhodná na podlitiny, výrony a popáleniny, výborným krémem pro denní péči o pleť s rozšířenými póry a velmi dobře působí proti akné.
Uchovávat v chladu. Délka trvanlivosti 1 rok.
Zajímavosti : černý bez je opadavý keř,hojný po celé Evropě. Květy, které se objevují brzy na počátku léta, voní opojně sladce a vytvářejí velké ploché smetanově bílé okolíky složené z květů. Černý bez odedávna obklopovala magie a kouzla, dobrá i zlá. Podle legendy byl kříž, na němž ukřižovali Ježíše,vyroben ze dřeva černého bezu a Jidáš Iškariotský se oběsil na stejném stromě a tak se lidé báli trhat bezinky a cikáni jeho dřevo nepřikládali do svých ohňů. Dánští venkované věřili, že v černém bezu sídlí Bezová matka - Hylde-Moer ,která zabije každého, kdo strom porazí a potrestá dítě,které by leželo v kolébce z bezového dřeva.Věřili také, že pokud máte dost odvahy na to, abyste se o Svatojánské noci postavili pod černý bez, mohli byste spatřit krále víl i s doprovodem. V Anglii černý bez často vysazovali poblíž chalup, aby je chránil před bleskem a před čarodějnicemi. Nad vrata stodol a chlévů přibíjeli bezové větve, často do kříže, aby je chránily před zlými silami a pasáci proháněli stáda bezovými biči na ochranu před smrtí. Mrtví bývali pohřbívání s větévkami bezu, aby na ně nemohli zlí duchové. Rusové věřili, že je černý bez před zlými duchy ochrání a Srbové přinášeli na svatbu kousek bezu pro štěstí. Podle pověr bez roste pouze u domu, v němž žijí šťastní lidé. Římané používali všechny části stromů k léčení, stejně jako staří Britové a Keltové. Za Plinia si venkované bezinkovou šťávou vařenou ve víně barvili vlasy.Thornton má v 19. století ve svém " Rodinném herbáři "předpis na šťávu z černého bezu ze zelené kůry ve víně , který zaručí " tekutou stolici". Pastor Kneipp, bavorský přírodní léčitel v 19. století, doporučoval lidem, kteří se málo pohybují a vedou sedavý život v zimě jíst bezinkovou zavařeninu. Bezinkové víno mělo odjakživa dobrou pověst a bývalo tak populární , že v Kentu vysázeli celé sady černých bezů a prodávali bezinky výrobcům. Chuť a barva laciného portského se vylepšovala bezinkovou šťávou natolik úspěšně, že v 18.století v Portugalsku černý bez zakázali pěstovat. Z tvrdého dřeva starých stromů se vyráběly floky pro ševce, hřebeny, jehlice,špízy a hračky.
Bezové květy mají potopudný účinek, působí na snížení tělesné teploty, mají mírný projímavý účinek. Léčivý čaj nebo tinktura se užívá při infekčních chorobách, nachlazení a při chřipkových onemocněních. Je vhodný na podpůrnou léčbu ekzémů.Má protizánětlivé účinky a podporuje vykašlávání.
Bezinkový ocet : ( bez květ vyluhovaný v octu ) se užívá jako mazadlo na bolestivé svaly.
Historie : v blízkosti obydlí se bez sázel jako ochránce před zlými mocnostmi a nemocemi.
Návod na výrobu bezinkového octa : na litr octa se v průměru dává 400 - 600 g čerstvého květu, který se nechá jeden týden vyluhovat, pak se scedí do čisté láhve a je možné ho používat do salátů, jako mazání při bolestech nebo do regeneračních koupelí.
Recepty z černého bezu, nejdete v sekci " RECEPTY".
Použitá literatura : Byliny v prevenci - J.A. Zentrich, Bylinková kuchařka - Pamela Michael