Zlatobýl kanadský - dočasně nedostupné
Jsme certifikovaná přírodní zahrada.
https://www.facebook.com/ruzovafarma.cz
Bylinky pocházejí z krajiny CHKO Broumovsko - divoce rostoucí
Složení : zlatobýl kanadský, alkohol
Balení : 100 ml - 120 Kč
Poštovné : zásilkovna - 79 Kč - do 5 kg
Zlatobýl kanadský (Solidago canadensis) se využívá již od středověku, jako nenahraditelná součást bylinných směsí, především pak proti problémům s ledvinami.
Odborná literatura uvádí tyto účinky: podporuje látkovou výměnu, působí močopudně, pomáhá léčit všechny druhy ledvinových chorob, čistí moč od bílkovin a krve, rozpouští kaménky, má protizánětlivé účinky, pomáhá při léčbě zbytnělé prostaty, účinkuje proti průjmům, zeslabuje, případně až zastavuje silné menstruační krvácení, špatně se hojící rány, ekzémy, zadržování vody v těle - močopudné vlastnosti, desinfekční účinek, ledvinové kameny, ledvinový písek, močové kameny, močový písek, zvětšená prostata, hypertrofie prostaty, při angíně a zánětu nosohltanu, záněty v ústní dutině, afty, paradentóza , křehké cévy - fragilita kapilár, stařecká demence, senilní demence, ateroskleróza, arterioskleróza, kornatění tepen, špatně se hojící rány, špatně se hojící ekzémy, pohyblivost po úrazech, výplachy pochvy u zánětů (kolpitidy).
Obsahové látky : flavonoidy, glykosidy, fenolické glykosidy, třísloviny, organické kyseliny, hořčiny,silice, sliz, polysacharidy. Flavonoidy a saponiny zvyšují látkovou výměnu a zlepšují celkový metabolismus, mají močopudné vlastnosti, zvyšují funkčnost ledvinového parenchymu, snižují vylučování bílkovin močí, rutin má ochranný vliv na ledvinové kapiláry. Fenolické látky působí v močových cestách dezinfekčně. Třísloviny působí svíravě, polysacharidy jsou aktivní proti některým nádorům ( sarkom ). V těhotenství se nedoporučuje užívat.
Zajímavosti: jako léčivka byl velmi oblíbený u Indiánů - odvar z listů používali k léčbě horeček, vařené listy přikládali na pohmožděniny, rostlinou se vykuřovalo, aby byli lovci silní. Při bolestech v krku žvýkali kořen zlatobýlu a listy rozemleté na prášek se používaly jako zásyp na rány. Ženy z něj připravovaly odvar ke koupelím po porodu a na léčbu plísňového onemocnění pochvy. Nazývali ho chřestýší bylina - využívali ho jako protijed při hadím uštknutí.