Tymián obecný s mateřídouškou - mast
Jsme certifikovaná přírodní zahrada.
https://www.facebook.com/ruzovafarma.cz
Bylinky pocházejí z krajiny CHKO Broumovsko
Tymián obecný - vypěstováno, mateřídouška - divoce rostoucí
Složení : tymián obecný (Thymus vulgaris), mateřídouška úzkolistá ( Thymus serpyllum ), bambucké máslo, včelí vosk
Balení : 65 ml - 130 Kč - obal - sklo
Poštovné : zásilkovna 79Kč - do 5 kg
Odborná literatura uvádí tyto účinky: je výborná při chřipce, dýchacích potížích, kašli a rýmě a usnadňuje vykašlávání. Vonné silice obsažené v tymiánu také působí proti bolestem hlavy, uklidňují a podporují spánek. Tato léčivka si poradí i s křečemi při nadýmání či s bolestmi kloubů, mast stačí aplikovat na potřebné místo. Výborným prostředkem na ošetřování pokožky s rozšířenými póry, drobnými záněty, na ošetření drobných poranění, kožních plísní.
Způsoby použití tymiánové masti: při nachlazení mažeme pod nos, na hrudník, případně záda, při nadýmání a průjmu mažeme na břicho, při bolestech kloubů a revma aplikujeme přímo na postižené místo, při poštípání hmyzem natíráme postižené místo.
Tymián v historii
Tymián je bylina, kterou mají v oblibě víly a proto ten, kdo se chce s nimi setkat, musí připravit odvar z květů. To se však musí dělat s velkou obezřetností na otevřených místech, protože by bylo nebezpečné přinést květy tymiánu do domu.
První zmínky o tymiánu a dalších bylinkách se dochovaly na hliněných destičkách ze Sumerské říše. Řekové ho dávali do koupelí a pro Římany představoval desinfekci a deodorant. Ve starověkém Egyptě byl tymián jednou z rostlin, která se používala při mumifikaci. Řekové a Římané ho pálili ve svých chrámech, aby je rituálně očistili a také zbavili všech škůdců. Dříve se také věřilo, že po inhalaci tymiánu jsou lidé prostoupeni odvahou a jeho výhonky se staly symbolem cti. Konzumace tymiánu měla člověka ochránit před otravou, což prý ještě zesílila koupel v horké vodě, štědře posypané tymiánem. Ve středověku se používal jako ochrana před černou smrtí a ve viktoriánské době k přilákání víl. Před příchodem antibiotik se obvazy namočené v nálevu z tymiánu používaly k hojení ran. Dodnes se základní složka esenciálního tymiánového oleje - thymol, stále používá jako antiseptikum a ochrana proti plísním. Esenciální olej není určen k vnitřnímu použití a přímá aplikace neředěného oleje na pokožku může způsobit její podráždění.
T